1. Co je to fikce?
2. Realismus ohledně fiktivních objektů
3. Fiktivní objekty jakožto neexistující
4. Světy a pravda: fiktivní světy, možné světy, nemožné světy
5. Fiktivní jsoucna jakožto abstraktní artefakty
6. Irrealismus: fikce a intencionalita
7. Někteří fikcionalisté
8. Fikcionalismus ohledně možných světů
9. Morální fikcionalismus
10. Retrospektiva
Problémy s anglicky psanou literaturou k tématu fikce začínají již u otázky jak vlastně přeložit "fiction" - v angličtině jsou přinejmenším tři skupiny významů spojených s tímto slovem:
a. fikce, výmysl, smyšlenka
b. beletrie, román, krásná literatura
c. konstrukce, konvenční lež, představa, zdání
Zdá se, že v kontextu, ve kterém je téma ve filosofii jazyka probíráno, je třeba anglické slovo "fiction" překládat jednoduše jako "fikce".
Chtěl jsem jen poznamenat několik zajímavostí k tématu fikcí a nakonec z toho vznikl samostatný příspěvek... :) http://scholipeta.blogspot.com/2012/05/fingere-fictum-fikce.html
OdpovědětVymazatSkvělý příspěvek! O této před-barokní historii vím naneštěstí velmi málo. Podle toho co píšete se zdá se, že jsou zde obsaženy poklady (např. právě u Jindřicha z Harclay), které byly v baroku zapomenuty.
OdpovědětVymazatBarokní autoři, nakolik je mám načtené, se zaměřili na podrobné prozkoumání určitých problémů, aniž by zkoumali "podhoubí" z nichž vyrůstají.
Těším se na příspěvek o Jindřichovi z Harclay!
Až to, Dane, dočteš, půjčíš mi to? .-)
OdpovědětVymazatPraktické věci domluvíme přes email, zde nechť jsou pro paměť budoucích generací zaznamenány jen věci trvalé platnosti. :-)
OdpovědětVymazat