pátek 4. května 2012

Mysterianismus trinitární a naturalistický

Dnes proběhne v Praze první české setkání pracovní skupiny "Analytic Theology" na téma "Co se od sebe může naučit naturalistický a trinitární mysterianismus". Setkání povede dr. Vlastimil Vohánka, bezesporu nejlepší znalec současné analytické filosofie náboženství v ČR.

Mysterianismus jako takový je meta-teoretická pozice, která se týká teorií nějakého fenoménu. Slovo "mysterion" (tajemství) znamená v řečtině pravdu či věc, která je nějak skrytá, nepoznaná či nepoznatelná. Dale Tuggy rozlišuje pět pojmů vyjadřovaných běžně slovem "tajemství" v odborné literatuře:

(1) a truth formerly unknown, and perhaps undiscoverable by unaided human reason
(2) something we don't completely understand
(3) some fact we can't explain, or can't fully or adequately explain
(4) an unintelligible doctrine, the meaning of which can't be grasped
(5) a truth which one should believe even though it seems, even after careful reflection, to be impossible and/or contradictory and thus false. (SEP) 

Trinitární mysterianismus je pozice, která se týká specificky křesťanské nauky o Nejsvětější Trojici. Dale Tuggy tuto pozici charakterizuje takto:

Mysterianism is a meta-theory of the Trinity, that is, a theory about trinitarian theories, to the effect that an acceptable Trinity theory must, given our present epistemic limitations, to some degree lack understandable content. “Understandable content” here means propositions expressed by language which the hearer “grasps” or understands the meaning of, and which seem to her to be consistent. (SEP)

Existují samozřejmě různě silné verze trinitárního mysterianism - podle významu v němž je slovo "tajemství" ve formulaci teze interpretováno. Tuggy rozlišuje především mezi "negativním mysterianismem" (jakási teorie Trojice sice možná je, ale ne zcela uspokojivá) a mezi "pozitivním mysterianismem" (žádná teorie Trojice není možná; je třeba se jen naučit správně mluvit o Trojici).

Zatímco trinitární mysterianismus je tradiční katolická doktrína (viz např. Suárez: 17.08.2011 etc.), v současnosti došlo u významného britského filosofa Colina McGinna k překvapivému vzniku mysterianismu naturalistického. Jak známo, empirická věda a naturalističtí filosofové si po desetiletí lámou hlavu nad tím, jak zapadá naše vědomí do materiálního světa (tak jak ho známe). McGinn nejen že připustil nevyřešenost tohoto problému, ale pozitivně hájí jeho zásadní neřešitelnost (kvůli naší zásadní epistemické omezenosti). Zde je krátké video shrnující McGinnovu pozici:



Vlasta Vohánka pak bude porovnávat mysterianismus trinitární a naturalistický a vyvozovat z toho různé důsledky.

1 komentář:

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com