středa 23. dubna 2014

Krauss vs. Craig

V roce 2011 debatoval s Kraussem na Universitě v Severní Karolíně William Lane Craig (YouTube). Struktura Craigovy argumentace je velmi přehledná (vyložená v prvních dvaceti minutách):

Pr (T | E ∧ P) > Pr (T | P)
(Pravděpodpobnost toho, že Bůh existuje, je vzhledem k dané evidenci a předchůdnému poznání vyšší, než vzhledem k předchůdnému poznání jako takovému.)

T = Bůh existuje (teismus)
E =
   (1) existence kontingentních bytostí,
   (2) původ vesmíru,
   (3) vyladění vesmíru pro inteligentní život,
   (4) objektivní morální hodnoty a povinnosti ve světě,
   (5) historická fakta o Ježíši z Nazareta
P = předchůdné poznání (background knowledge)


Kraussova argumentace se mi zdála především v prvním kole zmatená. Na 26.40 se naváží do Aristotela (jeho logiku staví na úroveň jeho fyziky); na 58.00 opět mluví o ničem, které je ještě "víc nic" než kvantové vakuum (a dává vznik i prostoru a času jako takovému); na 1.39.00 překvapivě tvrdí, že "deismus není neplauzibilní", z vědeckých důvodů odmítá jen organizované náboženství jako je křesťanství.

Zde s Kraussem diskutuje mj. i jiný teoretický fyzik, John Ellis a dále filosof Don Cupitt. Cupitt se hlásí k "ne-realistickému křesťanství" a odkazuje pochvalně na knihu oxfordského filosofa Bede Rundleho podle níž je otázka "proč existuje něco spíše než nic" špatně položená. Rundle kritizuje teistické odpovědi na tuto otázku (z nutnosti Boha) a hájí tezi, že nicota není myslitelná a tudíž ani možná. Krátká, nicméně přesvědčivá kritika knihy je na NDPR od Erika Olssona.

Záznam ČT z Kraussovy návštěvu v ČR jsou zde. (Aktualizace, 29.04.2014: ke konci rozhovoru na ČT Krauss říká ""Já nemám odpovědi. Jen otázky. Kdybych měl odpovědi, byl bych kněz. Pak by ale byly samozřejmě nesprávné." Co tedy celou dobu vlastně tvrdí? Proč propaguje film "Unbelievers"? Teoretickou fyziku hluboce obdivuji. Jak je ale možné, že špičkový teoretický fyzik dospěje k takto rozporuprným názorům? Je to tím, že hluboké studium matematiky a fyzika zabere někerým lidem tolik sil, že jim už nezbyde na to, aby si své názory dostatečně uspořádali?)

3 komentáře:

  1. Vallicella k tvé poslední otázce: maverickphilosopher.typepad.com/maverick_philosopher/2012/01/why-do-physicists-talk-nonsense.html

    Feser: edwardfeser.blogspot.cz/2011/02/why-are-some-physicists-so-bad-at.html

    OdpovědětVymazat
  2. Plus evolvingthoughts.net/2014/05/why-do-physicists-hate-philosophy/

    OdpovědětVymazat
  3. Wilkinsův článek je pěkný. Důvody iracionálních postojů řady současných prominentních vědců k filosofii patrně budou kombinací všeho co uvádí (nedostatek humanitního vzdělání a nutnost rané specializace, industrializace vědy, Popperovy předsudky vůči objektivitě indukce, postmodernisté ve filosofii vědy).

    OdpovědětVymazat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com