pondělí 28. dubna 2014

Feser: Scholastic Metaphysics (Editiones Scholasticae, 2014)

Před několika dny se mi konečně dostal do rukou Amazon-bestseller Scholastic Metaphysics: A Contemporary Metaphysics (Editiones Scholasticae, 2014). A protože jsem dnes opět dorazil do Readingu, po měsíční přestávce (srv. 23.03.2014), měl bych mít čas si tuto knihu přečíst, přestože mě tlačí nějaké termíny k článkům z historie scholastiky. Feserova kniha je úvodní, neaspiruje na hluboké ponory (jako třeba knihy jiných neoaristoteliků, Alexandra Prusse či Davida Oderberga), nicméně autor používá živé obrazy a tradiční pojmy aplikuje v kontextu moderní vědy, což je velmi potřebné a přínosné. Kniha se nepochybně stane na nějaký čas základní učebnicí neoaristotelské metafyziky.


Na Feserově blogu je obsah knihy v angličtině, zde jej uvádím v češtině:

0. Prolegomenon
     0.1 Cíl knihy
     0.2 Proti scientismu (Dilema scientismu, Deskriptivní meze vědy, Explanační meze vědy, Špatný argument pro scientismus)
     0.3 Proti "pojmové analýze"

1. Akt a potence
    1.1 Obecná teorie (Původ distinkce; Vztah mezi aktem a potencí; Rozdělení aktu a potence)
    1.2 Kauzální schopnosti (Schopnosti ve scholastické filosofii; Schopnosti v současné analytické filosofii: historické pozadí, úvahy z metafyziky, úvahy z filosofie vědy, schopnosti a přírodní zákony)
    1.3 Reálné distinkce? (Scholastické teorie distinkcí; Akvinský versus Scotus a Suárez; Kategorické versus dispoziční vlastnosti v analytické metafyzice)

2. Kauzalita
    2.1 Účinná vs. finální kauzalita
    2.2 Princip finality (Argument Tomáše Akvinského; Fyzická intencionalita v současné analytické metafyzice)
    2.3 Princip kauzality (Formulace principu; Námitky proti principu: Humova, Russelova, z Newtonova zákona setrvačnosti, z kvantové mechaniky, Scotova námitka; Argumenty pro princip: apel na samo-evidenci, empirické argumenty, argumenty z principu sporu, argumenty z principu dotatečného důvodu)
    2.4 Kauzální řady (Simultánnost; Per se vs. per accidens)
    2.5 Princip proporční kauzality

3. Substance
   3.1 Hylemorphismus (Forma a látka: substanciální forma vs. akcidentální forma, první látka vs. druhá látka, Akvinský vs. Scotus a Suarez, hylemorfismus vs. atomismus, antiredukcionismus v současné analytické metafyzice)
  3.2 Substance vs. akcidenty (Scholastická teorie; Empiristická kritika; Fyzika a ontologie událostí)
  3.3 Identita (Individuace;  Persistence; Proti čtyř-dimensionalismu: diachronní identita jakožto primitivní pojem)

4. Essence and existence
 4.1 Essentialism (Realita essence;  Anti-essentialismus; Umírněný realismus; Esence a vlastnosti; Modalita, Esencialismus v současné analytické metafyzice)
 4.2 Reálná distinkce (Argumenty pro reálnou distinkci; námitky proti reálné distinkci)
 4.3 Analogie bytí

2 komentáře:

  1. Vypadá to moc hezky. Na webu jsem to zatím nenašel, na to je ještě moc brzy. Kdysi´s Dane říkal, že by bylo záhodno nějakou základní učebnici metafyziky přeložit, nechceš se do toho pustit? :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Ano, zdá se, že by to byla velmi vhodná kniha, v češtině nic podobného nemáme (v angličtině už je několik vynikajících úvodů: Loux, Lowe, van Inwagen, atd.). Překlad asi nějaký ten měsíc práce zabere a mám řadu jiných povinností, takže to v dohledné době nebude. Zatím jsem to ještě ani nedočetl!

    OdpovědětVymazat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com