V níže vloženém videu mluví Morris o tom, co činí člověka "velkou osobností" (four foundations of greatness). Morris se nejprve odvolává na Aristotela jakožto prvního myslitele, který se systematicky zabýval otázkou "Co motivuje náš život?" Odpovědí na tuto otázku je samozřejmě nepřeberné množství, ovšem veškeré základní odpovědi dané v dějinách filosofie lze nakonec redukovat na tři základní:
- rozkoš
- uspokojení (klid)
- štěstí (aktivita).
Tyto termíny jsou samozřejmě pro většinu nefilozofů jen abstraktní strašáci, ovšem Morris je vtipně vyplňuje konkrétními příklady a zkušenostmi. Morrisovo pojetí je v posledku podobné Grisezově/Finnesově argumentaci: jeho čtyři "foundations" jsou analogické některým z osmi základních lidských dober. (15.12.2009).
Literatura:
- Covey, Stephen R. (1989) The Seven Habits of Highly Effective People. Free Press.
- Marinoff, Lou (2001) Philosophical Practice. Academic Press.
- Morris, Thomas V. (1999) Philosophy for Dummies. Hobocen, NJ: Wiley.
- Morris, Thomas V. (1997) If Aristotle Ran General Motors. New York: Henry Holt.
- Morris, Thomas V. (1991) Our Idea of God: An Introduction to Philosophical Theology. Downers Grove, IL: InterVarsity Press.
Ještě mě napadlo: je to vůbec nezávislost, když se furt živí filozofií? Nezávislost je spíš živit se něčím jiným, ne?
OdpovědětVymazatTěžko říci, kdo je "nezávislý".
OdpovědětVymazatAm. profesor filosofie, co učí jeden dva kurzy za semestr na libovolné téma?
Ředitel vlastního filosofického institutu?
Řemeslník s PhD, který píše o filosofii ve volných chvílích?
Blogující poustevník z arizonské pouště?
Asi to spočívá hlavně v tom, zda to, co děláme, je z hloubi duše to, co chceme dělat.
Myslím, že máš pravdu. Nemám úplně představu o tom, jak je americký univerzitní učitel filozofie zatížen administrativou, ale jestli podobně jako český, tak přechod do "filozofického poradenství" určitě znamená pro něj určité osvobození, uvolní mu ruce. Nehledě k povinným standardním přehledovým kurzům, které někdo učit musí (nebo: měl by, aby studenti dostali to, co nezbytně potřebují), i když v nich nic zvlášť kreativního asi nevymyslí.
OdpovědětVymazatJo, Dane, prosím tě, tu knížku o metafyzice (asi soubor prací z konference na Strahově), co jste teď s klukama vydali venku anglicky za pro Čecha "nechutných" 100 euro, nevydáte náhodou i česky?
OdpovědětVymazatAmeričtí univerzitní profesoři se doposud měli jako v pohádce (teď tato "tenure" místa pomaličku mizí). Nicméně vlastní institut je vlastní institut. Zajímali by mě např. starosti a radosti Romana Jocha a jeho Občanského institutu.
OdpovědětVymazatAd sborník: no, v nejbližší době to česky opravdu nechystáme; ještě se musíme nějakou dobu vzpamatovávat z depresí nad anglickou verzí :-)
Také je hodně práce s časopisem ...