úterý 19. února 2013

Aristotelský filosofický systém (Jonathan Lear)

Kniha Aristotle: The Desire to Understand (1988) od Jonathana Leara (Chicago), filosofa a psychoanalytika, patří momentálně k mým nejoblíbenějším knihám týkajících se Aristotela.



Lear si bere za své východisko úvodní větu Aristotelovy Metafyziky ("Každý člověk od přirozenosti touží po vědění" Met 980a21):

"The aim of this book is to come to a deeper understanding of Aristotle's claim that all men by their nature desire to know. To understand this one line of the Metaphysics we will have to work through much of Aristotle's philosophy." (Lear 1988: 10).

Learovou tezí je, že pochopit sami sebe můžeme pouze na základě pochopení světa (a naopak: pochopit svět můžeme jen na základě pochopení nás samých):

"Aristole believed that to understand ourselves we must understand the world. He also believed that to understand the world one must understand oneself. ... Though the modern world may have left the details of his account behind, his insistence that understanding and self-understanding are each dependent on the other is, I believe, a truth whose depth we have only begun to appreaciate." (Lear 1988: 14).

"Poznej sám sebe!" byl imperativ, který si vzal k srdci nejen Sókratés a Platón na Západě a Laozi a Buddha na Východě, ale i Aristotelés. Aristotelés ovšem na rozdíl od Sókrata a Buddhy nevěřil v poznávací "zkratky". Pro poznání sama sebe se nemůžeme obrátit jen k některým zdrojům informací - nelze se obrátit jen např. ke specificky etické zkušenosti (Sókratés) či k "meditaci" (Buddha). Je třeba věnovat pozornost všem zdrojům informací a spolu s dalšími lidmi minulosti i současnosti trpělivě hledat jejich hlubší vysvětlení.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com