pondělí 18. srpna 2014

Peru 2: Lima

Dnes jsem měl na Pontificia Universidad Católica del Perú (neformální) seminář ke (svému) současnému výzkumu ve scholastice. Přišli asi čtyři studenti, což mě potěšilo vzhledem k tomu, že dnes je zde první den semestru, takže někteří další přijít nemohli. Všichni se zabývají středověkou a poststředověkou filosofii.



Dopoledne jsem se svým bývalým spolužákem z Buffala navštívil vynikající Museo Arqueológico Rafael Larco Herrera. Nachází se zde neuvěřitelná sbírka mnoha desítek tisíc nálezů z bohaté historie Perú. Lze říci, že vyspělé, městské civilizace vznikly na šesti místech planety: Mezopotámie, Egypt, Indie, Čína, střední Amerika a jižní Amerika (Perú). Z místních kultur jsou známi v obecném povědomí pouze Inkové, kteří zde vládli posledních asi 100 let do příchodu conquistadora Francisca Pizarra (1478-1541). Důležitější je ale např. kultura Močiků, kteří zde vládli asi od r. 100 do r. 800 a řada dalších kultur ze severního a jižního pobřeží Perú. Tzv. zlatý poklad Inků, který je občas vystaven v různých částěch světa (asi před deseti lety jsem ho viděl v Saarlandu) je tedy incký jen z malé části. Další kultury byly z hor a samozřejmě i z pralesa (ty ovšem nerozvinuly žádnou civilizaci). Archeologům (Rafael Larco Hoyle) se podařilo identifikovat desítky kultur. Vyspělost některých z nich je srovnatelná s vyspělostí Egypta či Mezopotámie, třebaže zde nebylo vynalezeno písma, takže o jejich myšlenkovém světě se dozvídáme pouze z motivů na keramice a kameni.

2 komentáře:

  1. Světoběžníku... už bys z těch svých cest mohl napsat nějaký cestopis typu S filozofií kolem světa :-)

    OdpovědětVymazat
  2. To je pravda, cestuji zásadně jen s filosofií a pokud možno filosoficky. :-)

    OdpovědětVymazat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com