pátek 26. července 2013

Integrovaná psychoterapie

Po svém letmém angažmá s filosofickou terapií/praxí (18.11.2010, atd.) jsem se tento týden od pondělí do pátku zúčastnil kursu integrovaná psychoterapie. Tento směr založil český psychiatr Ferdinand Knobloch. Zajímavé je, že Knobloch považuje za své důležité vodítko "pražskou empirickou filosofii - od Macha přes Einsteina k Frankovi a Carnapovi" (Knobloch v: Růžička, ed. Komunitní a skupinová psychoterapie, Triton 2011, str. 125). Studoval nicméně i u Anny Freudové (psychoanalýzu) a Hanse Eysencka (behaviorální terapii; Eysenck byl kritik psychoanalýzy). Knobloch ovšem do svého přístupu integroval i řadu dalších postupů a vlivů (psychodrama, psychogymnastika, relaxace, atd.). Integrovaná psychoterapie tedy čerpá z různých, někdy protichůdných zdrojů - Knobloch si opakovaně stěžuje na různé "dogmatiky", kteří rozvoj účinné psychoterapie brzdí.

Ke kursu samotnému toho patrně nic moc říci nemám (kvůli diskrétnosti), zde je alespoň jeden z citátů z Knoblocha, který mně obzvláště mluví z duše:

"Individuální psychoterapie kromě informací od pacienta samého využívá  studie jeho verbálního a neverbálního chování v řadě situací ... Důležité informace přicházejí od manžela či manželky, rodičů, dětí a dalších signifikantních osob, přátel, kteří musí být také někdy začleněni do diagnostické a terapeutické interakce s pacientem. O důležitém sebepodrývajícím chování se téměř nikdy nedozvíme od pacienta samého, nebo jen neúplně. Terapeut, který nikdy nepozve další osoby, je pro nás nemyslitelný a riskuje iatropatogenii [=zhoršení stavu pacienta vlivem zásahu lékaře]." (Knobloch v: Růžička).

Kurs probíhal v krásné obci Krásensko (ekocentrum Rychta), nedaleko se nachází Macocha:

Život je tragický, ale i tak lze pozvednou ruce.

5 komentářů:

  1. Nebyl náhodou ten Knobloch psychologickým poradcem StB? Podle popisu jeho metody soudím, že by do ní poznatky tamějších odborníků docela dobře zapadly :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Ale no tak, Mirku :-) Já hlavně oceňuji, když se někdo nebojí vynést na světlo, že absolvuje/absolvoval něco takového.

    OdpovědětVymazat
  3. Jsem asi dost naivní, ale o tom StB jsem tedy nic netušil ... :-)

    Máš s IP nějaké osobní zkušenosti? Mně to oproti metodám filosofické terapie Oskara Brenifiera připadalo jako procházka růžovým sadem. I když ... je to prostě jiné ... Brenifier pracuje s emocemi nepřímo a vposledku je od-osobňuje, IP s emocemi pracuje přímo a snaží se je naopak "uvolnit" (či něco takového). Každopádně to bylo mimořádně obohacující ...

    OdpovědětVymazat
  4. To byl vtip, nemyslel jsem to tak, že s StB spolupracoval, spíš tu metodu vyzpovídání všech kolo dotyčného...

    OdpovědětVymazat
  5. Aha, tak to ano, s tím souhlasím, působí to dost "drsně". IP školitelé se navíc ve své roli tváří "neutrálně". Ale myslím si, že toto je standard, převzatý z psychoanalytické tradice, která je v základu IP. Ale nevím to jistě, zas tak dobře to prostudováno nemám ...

    OdpovědětVymazat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com