Ve čtvrté kapitole Horton mluví o solidaritě a společné akci jako základu služby veřejného zdravotnictví. Krátce a nepříliš systematicky se věnuje i postupu různých zemí během epidemie.
Stručně tedy a pár postřehů, které Horton uvádí:
- dle Hortona přišla reakce autorit v Pekingu velmi rychle (na rozdíl od snahy lokálních autorit ve Wuhanu evidenci potlačit, srv. kauza Li Wenliang); za velmi inovativní považuje ideu Fangcang nemocnic, jíž přisuzuje mnoho úspěchů a naopak vyjadřuje lítost nad tím, že se západní země v tomto směru neinspirovali. [1]
- kratičce se věnuje i postupu Singapuru, Hong Kongu, Tchajwanu, Jižní Korei (např. s ohledem na monitoring hranic a trasování); dle mého málo zdůraznuje „nový normál“, zcela opomíjí velmi úspěšné země jako je Thajsko či Vietnam.
- dále např. uvádí katastrofální postup Španělska a Francie, kde byla ignorována přípravu a rané signály šířící se infekce a zdravotnictví bylo přetíženo
- celkem pochvalně je zmíněno Německo především díky robustnímu trasování a jasné komunikaci kancléřky Merklové relativně uspělo (za sebe bych zde ale zdůraznil, že úspěch je to relativní s ohledem na Evropu a USA nikoli ve srovnání s Asií, Oceánií a možná i ěkterými africkými zeměmi).
- Švédsko označuje za „outlier“ s důrazem na individuální zodpovědnost.
- krátce se věnuje i složité situaci v Indii a její smíšeným výsledkům.
- k USA Horton lakonicky poznamenává:
„The US response has been as pitiful as it has been surprising … A superpower – or its reputation at least – had been slain by a virus“ (s. 75) „Elsewehere, there was chaos.“ (Míněna Brazílie a Rusko) (s. 75)
Dále se zabývá selhání v ochraně „vulnerables“ a zdravotníků v Británii.
Západní vlády vydávají obrovské částky na zdravotnictví a vzdělaní zdraovnítků. Jak to že v lednu nezačly přípravy na blížící se epidemii? Závěrem Horton vyzývá k národní diskusi o tom, jak a v čem připravovat zdravotnictví na další pandemii, která jistě přijde. (s. 83)
Poznámky
[1] „Sadly many contries afflicted by COVID-19 were unable to reposnd in such agile and createve ways“ s. 67. Srv. dále Simiao Chen et al. Fangcan shelter hospitals: a novel concept for responding to public health emergencies, The Lancet, 2. April 2020.
Žádné komentáře:
Okomentovat