úterý 5. srpna 2014

NDPR recenze "Neo-Aristotelian Perspectives in Metaphysics"

Prestižní onlinový Notre Dame Philosophy Review, který odebírá více než šest tisíc filosofů po celém světě, zveřejnil před několika hodinami recenzi knihy Neo-Aristotelian Perspectives in Metaphysics (Routledge 2014). Na rozdíl od naší minulé knihy Metaphysics: Aristotelian, Scholastic, Analytic (Ontos 2012; srv. 20.12.2012), kterou Tim Pawl recenzoval spíše příznivě, se autor současné recenze (Phil Corcum) k celkové koncepci této knihy a k některým jejím jednotlivým příspěvkům vyjadřuje spíše nepříznivě. Z reklamních důvodů ale začněmě nejdříve něčím pozitivním:

"Themes in contemporary metaphysics that bear similarity to the interests, commitments, positions and general approaches found in Aristotle and the scholastic tradition are of current interest, and this volume is a welcome addition to such recent work"

Autor recenze, mladý kanadský odborník na Aristotela, nám vytýká především dvojí: Za prvé, že řada našich příspěvků se neopírá o historicky věrnou exegezi Aristotela. K tomu je třeba říci, že v úvodu výslovně píšeme, že nám nejde o historičnost, ale o současné debaty a současné autory, kterým není cizí nálepka "neoaristotelismus". Autor dále uvádí řadu velmi zajímavých ukázek, kde historicky věrná exegeze Aristotela může přispět k současným debatám (konkrétně na to poukazuje u příspěvků Gracii, Vallicelly, Lowa, Oderberga, Gormana, Franklina a Craiga). To uznáváme a jsme za tyto ukázky vděčni, nicméně znovu: naším cílem nebylo uspořádat knihu o Aristotelovi.
     Za druhé nám autor vytýká, že jsme uspořádali příspěvky podle Suárezových Metafyzických disputací:

"I'm not confident that this organization is entirely successful at presenting systematically a unified philosophical tradition -- or even whether such systematicity is especially desirable." 

Naše uspořádání samozřejmě nemělo ambice ani obhájit ani prezentovat "systematicky sjednocenou filosofickou tradici" (toto opět výslovně píšeme v úvodu). Šlo nám o skromný poukaz na to, že určitá systematičnost a jednota je možná a žádoucí, má-li být (neoaristotelská) metafyzika vědou, podobně jako je vědou fyzika, psychologie či sociologie. Suárezovy Metafyzické disputace jsou prvním a víceméně posledním úspěšným pokusem o souhrnnou a podrobnou presentaci určité tradiční Aristotelsko-scholastické metafyzické vize (v jejímž centru stojí jsoucno, jeho vlastnosti, příčiny a dělení) a bylo proto užitečné použít toto dílo jako základní mapu pro další zkoumání této vize.

Celkově vzato nás tedy s Lukášem Corcumův příspěvek spíše zklamal a máme za to, že se trochu míjí s podstatou našeho projektu; nicméně je třeba říci, že vlastní zájem o neo-Aristotelismus, o to, co je a co má být, nás těší. Vzhledem tomu, že hlavním účelem naší knihy bylo debatu o neoaristotelismus vyvolat a rozdmýchat, Corcumova recenze ukazuje na to, že kniha plní svůj účel.

----------
Literatura (v češtině)   
----------
Aktualizace (10-08-2014): Z reakcí autorů na Corcumovu recenzi:
  • "Definitely the wrong person to review the book, but not a disaster."
  • "No need to worry, unfairness is cronic in philosophy! And as we all know, it is almost as good to be infamous than famous in philosophy. ...  Hahaha!"
  • "That's poor for a reviewer to say "I would have written a book about something else."  He seems more interested in what Aristotle said that what's true. But it's good to have such a substantial review."
Další reakce:
  • "the same person found fault with my interpretation of Aristotle’s logic. My compliments to the editors and the authors!" JC

Žádné komentáře:

Okomentovat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com