soustředění Judo Klubu Sušice, ZUŠ Kolinec, 22. srpna 2013; zleva: Milan Růžička, Petr Kämpf, já.
Jak už to u sino-asijských umění bývá, i judo má aspirace na širší filosoficko-etický kontext. Zakladatel tohoto umění, Jigoro Kano (1860–1938), např. považoval základní judo-princip "minimální úsilí - maximální účinek" (精力善用, seiryoku zen'yō, čínsky by to bylo jīnglì shànyòng) za princip aplikovatelný na život obecně, nejen v rámci juda.
Gratuluji! Ten princip juda je myslím všeobecně celkem známý...
OdpovědětVymazatJen ta aplikace principu dost vázne ... :-) Kano prý tento princip důsledně uplatnil na rozbujelé jiu-jiutsu školy tehdejšího Japonska a vytvořil z nich judo. A zdá se, že se mu to opravdu povedlo.
OdpovědětVymazatV té čínštině je "jingli" spíše něco jako "mírná síla" a "shangyong" něco jako "dobré užití". Judo je nicméně v současné praxi dost brutální sport. Naštěstí mám oddíl, který mě v mém pokročilém věku šetří :-)
Včera se mi podařilo zaběhnout na boso 10 km za 55.04 (večerní Metro Běh centrem Prahy):
OdpovědětVymazathttp://www.runczech.com/cs/akce/o2-grand-prix-praha-2013/zavody/metro-beh-na-10-km/index.shtml
Mám z toho radost, je to můj první formální závod, bežel jsem jen jako náhrada za kamaráda co onemocněl. Jen tak si občas zaběhám pro radost, bez hodinek, nijak netrénuji a na střední škole jsem sotva uběhl 3 km.
Připisuji to (a) motivaci (běh může být forma askeze, "obětoval" jsem ji za bratra a za Sýrii), (b) Tai-či, (c) běhu na boso.
Ještě že člověk dovede běhat a má při ruce kolo, aby mohl judistovi v ráži utéci či ujeti.
OdpovědětVymazat