Tento pracovní týden věnuji dolaďování článku "SNAP/SPAN in Basic Formal Ontology: An Aristotelian Suggestion", který byl přijat v českém časopise informační vědy ProInflow (Jedná se o odborný časopis s otevřeným recenzním řízením). Jedním z recenzentů mého článku je PhDr. Jiří Stodola (Středisko Teiresiás, MU). Vzhledem k tomu, že recenzent pěkně shrnul hlavní ideje článku, dovoluji si toto shrnutí zčásti ocitovat.
Předmět článku:
"Článek spadá do kategorie filosofie informace, která se zabývá na jedné straně filosofickou reflexí otázek spojených s informační vědou na druhé straně využíváním informačně vědní metodologie pro řešení filosofických problémů. V článku jsou představeny informačně vědní ontologické modely vysoké míry abstrakce – modely tzv. základní formální ontologie (BFO) – SNAP a SPAN jako modely založené na řešení otázek spojených s metafyzickým problémem diachronní identity materiálních věcí.
Formálně ontologický model SNAP odpovídá pojetí známému v analytické metafyzice jako endurantismus, který říká, že materiální individuum je trojrozměrné a je v každém časovém okamžiku aktuálně přítomno se všemi svými částmi (to je založeno na tzv. prezentistickém pojetí času, podle kterého pouze přítomný čas je reálný – to, co je minulé již není, to, co je budoucí, ještě není). Výhodou tohoto modelu je to, že je bližší lidské intuici, podle níž se individuum může reálně v průběhu času měnit a být zároveň se sebou identické. Problém SNAP je v tom, že potřebuje zavádět, aby se nedostal do konfliktu s Leibnizovým pojetím identity, časově indexované vlastnosti, a tím se zříci možnosti existence vlastností jako takových a připustit pouze existenci vlastností časově indexovaných.
Model SPAN je naopak založen na tzv. perdurantismu, který tvrdí, že materiální individuum je čtyřrozměrné (skládá se z prostorových a temporálních částí) a je přítomno v určitém časovém okamžiku pouze částečně (časové okamžiky jsou však dány pouze omezeným lidským vnímáním, ve skutečnosti jsou všechny části individua aktuální, to je spojeno s tzv. eternalistickým pojetím času, které říká, že všechny časové okamžiky jsou rovnocenné). Tento model je sice méně intuitivní, lépe se však slučuje s Leibnizovým pojetím identity.
Tvůrce modelů SNAP a SPAN Barry Smith považuje oba modely za vzájemně neslučitelné a neredukovatelné, avšak oba za pravdivé a transparentní pohledy na jedinou realitu (SNAP vyjadřuje statický aspekt reality, SPAN aspekt dynamický). Tento pohled nazývá perspektivistickým realismem, podle kterého existuje realita nezávislá na poznávacím subjektu (realismus), na kterou je však možné hledět perspektivou určité teorie (perspektivismus); každá z teorií pak vyjadřuje různé aspekty téže reality.
Autor článku se pokouší o syntézu obou pohledů za pomoci aristotelské metafyziky. Tvrdí, že neslučitelnost obou modelů je dána tím, že oba dva pracují s univokálním pojmem bytí. Oproti tomu zdůrazňuje aristotelský analogický charakter pojmu bytí (tzn. když aplikujeme pojem bytí na různé aspekty reality, používáme jej vždy trochu jinak, i když ne zcela jinak). Autor se domnívá, že právě analogický pojem bytí umožňuje na tutéž realitu hledět z různé perspektivy (považuje Aristotelovo pojetí za slučitelné se Smithovým perspektivistickým realismem). Aristoteles užíval pojmu bytí v několika aspektech; důležitý je aspekt kategoriální (statický) a aspekt potence/akt (dynamický) – první je základní, druhý je odvozený. Právě tyto úhly pohledu umožňují hlubší syntézu endurantismu a perdurantismu a modelů SNAP a SPAN.
Autor navrhuje spojit východiska endurantismu a perdurantismu v tom, co nazývá SNAP/SPAN enperdurantismus, kde materiální individua přetrvávají v čase a 1) v perspektivě SNAP existují v daném časovém okamžiku jako kompletní celky, 2) v perspektivě SPAN existují také neaktuálně (potenciálně) jako části v minulém a přítomném čase. Perspektiva SNAP je primární, SPAN odvozená."
Stodola dále navrhuje možné praktické aplikace mého návrhu v úsilí o sjednocení dvou infromačních systémů, totiž Functional Requirements for Bibliographic Records (FRBR; Funkční požadavky na bibliografické záznamy) a Conceptual Reference Model (CRM). Jedná se o velmi zajímavý návrh (k němuž se ovšem v nejbližší době nedostanu):
Cíle
a význam článku
"Autor si předsevzal
obohatit ontologické modely SNAP a SPAN o některé poznatky
aristotelské filosofie a umožnit tak užší propojení dvou úhlů
pohledu v rámci perspektivisticky pojatého realismu. Těchto
cílů bylo zjevně dosaženo. Otázka je, jaký význam má tato
syntéza pro informační vědu jako takovou. Za prvé je třeba
říci, že každý příspěvek k rozvoji informační vědy
v duchu realismu je velmi žádoucí – po realistickém
přístupu je voláno v rámci teorie i praxe. Článek však má
i potenciální aplikační význam pro potřeby toho, co se v rámci
informační vědy označuje jako katalogizační teorie. V rámci
tohoto oboru probíhá snaha o sjednocení výrazně endurantisticky,
staticky chápaného knihovnického entitně relačního
ontologického modelu FRBRer s perdurantistickým, dynamickým
ontologickým modelem CRM vzniklým v rámci muzejnictví.
Syntézou by měl být objektově orientovaný model FRBRoo. Právě
sjednocující přístup v podobě enperdurantismu by mohl být
pro tyto snahy velmi obohacující."