úterý 28. května 2013

Taiwan 13: Yangmingshan a Noëlovi ateisté

Třináctý den na Taiwanu a zatím žádný záznam na blogu ... jsem tu opravdu vytížen. Píšu článek o Noëlovi (14.03.2013etc), občas konzultuji s kolegy na univerzitě Fu Jen, vyřizuji pracovní korespondenci, chvílemi se zkouším přiučit čínsky, večer plavu či běhám a zajdu do kostela, a někdy také vyrazím do ulic a národních parků poznávat "jinou Čínu".
 
Zde foto z N. P. Yangmingshan ((陽明山國家公園 yáng míngshān guójiā gōngyuán). Park je Čankajškem pojmenován po jeho oblíbeném filosofovi Wang Jang-mingovi (02.04.2012).


Na vrcholku hory "Sedmi hvězd" (七星山 Qīxīngshān)

Krása hor u mnohých (u mě často) vyvolává jakýsi "pocit Boží přítomnosti". Proto přidávám jako přídavek citát z Noëlovy Philosophia Sinica (velmi hrubý překlad; pro přehlednost člením do odstavců), traktát 1, hlava 1, kvestie 3, str. 26:

Z těchto [dokladů] zda-li pak již můžeme usoudit na to, zda byli starodávní Číňané atheisté či nikoli? Ateistu totiž lze pojmout ve dvojím smyslu, buď [A] negativně jako toho, kdo nemá žádné poznání nejvyššího a nepřemožitelního Ducha; nebo [B] jako toho, který, třebaže má o něm matné poznání, přeci je odmítá a [tak] popírá, že je Bůh. 

[A] Ateismus prvního druhu spočívá pouze v intelektu či spíše v negaci [tj. nepřítomnosti] intelektivního aktu; zda se tento případ může vyskytovat, zde neřeším; teologové obecně totiž říkají (Amic. Medin. Molin. Zumel. Granad.), že třebaže se může vyskytovat negativní neznalost Boha či spíše nezpozorování jeho existence, např. u dítěte či u lesního člověka (třebaže jen na krátký čas, takže je nenapadá žádná myšlenka ohledně Boha), nezdá se přeci, že by se  takováto neznalost mohla vyskytovat u jedné celke společnosti. 

[B] Ateismus druhého druhu spočívá ne pouze v intelektu, ale také v aktu vůle; protože totiž propozice „Bůh je“ není pro nás sama o sobě zřejmá, je třeba aktu vůle, aby intelekt byl vymezen k souhlasu s ní; pročež ateisté jsou zajisté positivně vinni, neboť když je napadá myšlenka na Boží existenci, nechtějí si prověřit důvody potřebné k souhlasu intelektu, aby usoudili na Boží existenci; anebo, když je prověří, nechtějí, aby jim intelekt dal svůj souhlas; anebo, jestliže je intelekt zřejmým způsobem donucen k souhlasu s těmito důvody, ve svém srdci tento [souhlasný] soud odmítají. V těchto posledních dvou případech je třeba mluvit spíše o semi-ateistech či bezbožnících než o ateistech. 
Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com